Wirtualne Dni Otwarte

Witamy na Wirtualnych Dniach Otwartych 

Instytucie Inżynierii Mechanicznej

Wydział Mechaniczny

Uniwersytet Zielonogórski

Chcielibyśmy Wam przybliżyć następujące kierunki studiów:

Mechanika i Budowa Maszyn

Zarządzanie i Inżynieria Produkcji

Bezpieczeństwo i Higiena Pracy

Klikając w linki powyżej dowiesz się więcej o tym jakie będziesz miał przedmioty i czego nauczysz się na poszczególnych kierunkach. Możesz też zapoznać się z naszymi pracownikami LINK.

Chcesz być na bieżąco, zapraszamy na nasz fanpage
InstytutInzynieriiMechanicznej.UZ


 

Zobacz nasz film promocyjny


Nasi absolwenci o nas


Posłuchajcie wypowiedzi naszej absolwentki, z punktu widzenia świeżo upieczonego pracownika firmy związanej z automotive.

A oto jak z perspektywy kilku lat na studia na Wydziale Mechanicznym patrzy nasza kolejna absolwentka, tym razem z kierunku BHP.

Posłuchajcie, co o studiach w IIM na Wydziale Mechanicznym UZ mówi nasz następny absolwent. Wybrał on nieco inną ścieżkę kariery zawodowej. Po studiach założył on swoją firmę i obronił na naszym wydziale pracę doktorską.

Nasze pracownie

(filmy z pozostałych pracowni pojawią się już wkrótce)

Budynek Dydaktyczny
WM (A-11)

Parter

A-11- 20 Metrologia długości i kąta

Na kierunku Mechanika i Budowa Maszyn studenci II roku na zajęciach z metrologii uczą się wykonywać pomiary za pomocą mikrometru i mikroskopu uniwersalnego. W pracowni znajduje się też nowoczesna współrzędnościowa maszyna pomiarowa umożliwiająca pomiary przestrzenne nawet najbardziej skomplikowanych elementów.

A-11- 5 Diagnostyka i eksploatacja pojazdów samochodowych

Studenci kierunku Mechanika i Budowa Maszyn mają możliwość testowania samochodów na prawdziwej hamowni.

I Piętro

A-11- 106 Bezpieczeństwo pracy w systemach zautomatyzowanych

II Piętro

A-11- 201 Systemy produkcyjne: Przemysł 4.0

Dzięki symulatorowi studenci w Instytucie Inżynierii Mechanicznej na Wydziale Mechanicznym Uniwersytetu Zielonogórskiego mogą uczyć się latania dronem DJI.

Jak to jest, gdy pierwszy dzień przychodzisz do pracy i nie możesz się odnaleźć? Dzięki goglom VR i specjalnemu programowi treningowemu możesz zapoznać się z nowym miejscem pracy jeszcze przed jej rozpoczęciem. Wypróbuj to w IIM
   
Czy wyobrażałeś sobie kiedykolwiek jak to by było znaleźć się pod jadącym samochodem i obserwować pracę zawieszenia. Na pewno nie, bo to jest zbyt niebezpieczne. W IIM możesz doświadczyć tego bezkarnie dzięki goglom VR.
 
Dzięki oprogramowaniu TECNOMATIX możliwe jest projektowanie, symulowanie oraz optymalizacja procesów produkcyjnych, począwszy od etapu ich planowania, aż do praktycznego wdrożenia. Dzięki takiemu rozwiązaniu można wspomagać optymalizację procesów produkcyjnych, a także zwiększać wydajność produkcji w firmie. Wszystkiego nauczycie się na zajęciach na kierunku Zarządzanie i Inżynieria Produkcji.

III Piętro

A-11- 313 Termograwimetria

A-11- 319 Mikroskopia skaningowa i mikroanaliza rentgenowska

W pracowni mikroskopii skaningowej i mikroanalizy rentgenowskiej studenci maja możliwość podejrzeć, jak wygląda struktura stopów metali.

IV Piętro

A-11- 407 Profilografometria optyczna

A-11- 410 Teoria maszyn i mechanizmów

A-11- 418 Reologia

W pracowni można wykonać pomiary właściwości reologicznych cieczy. Studenci na kierunku Mechanika i Budowa Maszyn mogą sprawdzić lepkość oleju silnikowego do swoich samochodów.


Hala Laboratoryjna
WM (A-10)

Parter

A-10 - 5 Diagnostyka i eksploatacja maszyn

A-10 - 7 Bezpieczeństwo pracy z urządzeniami elektrycznymi

A-10 - 19 Automatyzacja i robotyzacja systemów produkcyjnych

W pracowni Automatyzacji i robotyzacji systemów produkcyjnych nauczycie się jak działają modułowe systemy produkcji oraz w jaki sposób programuje się sterowniki Siemens S7-1200 i 1500.

A-10 - 20 Mechatronika, układy pneumatyczne i hydraulika siłowa

W tej pracowni dowiesz się wszystkiego o napędach hydraulicznych i pneumatycznych. Będziecie mieli okazję podłączyć każdy z nich i sprawdzić jak działa. Także na pewno pobrudzicie się olejem i stwierdzicie, że hydraulika siłowa to nie jest czysta zabawa.

Dzięki systemom wizyjnym można wykrywać nieprawidłowo wykonane elementy.

A-10 - 28 Wytrzymałość materiałów

Laboratorium Wytrzymałości Materiałów jest jednym z nielicznych miejsc, gdzie im większego zniszczenia dokonają studenci , tym... wyżej zostaną ocenieni. Wgniatać, łamać, ściskać, zginać, a czasami i przeginać, wszystko po to by wytrzymać. Tu każdy ze studentów może się poczuć Panem Zepsuj!

A-10 - 29 Mechanika ciała stałego

Laboratorium Mechaniki Ciała Stałego - to tu bada się przyczyny i skutki ruchu. Jak powstaje ruch, dlaczego zanika i co mu towarzyszy, a przecież wszystko się porusza, nawet jeśli nam się wydaje, że tak nie jest. Choć studenci zajmują się tu między innymi tarciem, nigdy nie dochodzi do tarć pomiędzy nimi a prowadzącymi zajęcia!

A-10 - 34 Hala Inżynierii Mechanicznej

Odlewanie w formach piaskowych to jedna z metod wytwarzania wyrobów lub półwyrobów. Masy formierskie wykonywane są z piasku kwarcowego i innych dodatków. W trakcie procesu wykonywania formy jednorazowej odwzorowany zostaje kształt modelu (detalu) i układu wlewowego. Forma składa się najczęściej z dwóch połówek. Na filmie zobaczycie proces formowania ręcznego z obieraniem w klasycznych masach wilgotnych. W ramach zajęć nauczycie się różnych metod wytwarzania odlewów.


Studiując Mechanikę i Budowę Maszyn na Wydziale Mechanicznym zapoznasz się również z odlewnictwem. Jednym z jego rodzajów jest odlewanie kokilowe, w którym płynny metal wlewany jest do metalowej formy i wypełnia ją pod wpływem ciśnienia hydrostatycznego rozgrzanego metalu.

Toczenie stożków trzema różnymi metodami: za pomocą skręconych sanek narzędziowych, liniału i noża tokarskiego. Te umiejętności nabędziecie na studiach Mechanika i Budowa Maszyn na pierwszym roku.

Umiejętność zaplanowania i wykonania w prawidłowej kolejności poszczególnych operacji podczas wiercenia zdobędziecie również na zajęciach z Inżynierii Wytwarzania na kierunku Mechanika i Budowa Maszyn

Na zajęciach w Instytucie Inżynierii Mechanicznej zapoznasz się z cyfrową obróbką metalu. Dowiesz się w jaki sposób odbywa się toczenie i frezowanie za pomocą obrabiarek CNC, które są zbudowane na platformie sprzętowej Sinumerik firmy Siemens. Na innych zajęciach poznasz też szczegółowe zasady programowania CNC na symulatorach komputerowych Sinumerika.

A-10 - 36 Szybkie prototypowanie

Druk metodą Selective Laser Melting  (SLM) pozwala na uzyskanie z wysoką precyzją elementów metalowych o nawet bardzo skomplikowanych kształtach. Selektywne stapianie laserowe, stosowane jest już w wielu dziedzinach przemysłu, a w porównaniu z tradycyjnymi metodami produkcyjnymi jest szybsze i tańsze. Często zdarza się, że wykonanie elementów metodą tradycyjną, poprzez odlewanie i obróbkę CNC, ze względu na ich skomplikowany kształt jest nie możliwe. Wtedy też  można wykorzystać technologię SLM. W SLM można drukować z takich materiałów jak stal nierdzewna, stop aluminium, mosiądz czy nawet z metali szlachetnych w rodzaju platyny lub złota. 

I Piętro

A-10 - 101 BHP. Czynniki ludzkie (lotnictwo)

A-10 - 102 Metrologia długości i kąta

A-10 - 103 Eksploatacja maszyn: tribologia

A-10 - 103a Metrologia warstwy wierzchniej

A-10 - 104 Eksploatacja maszyn: tribologia Centrum programowania obrabiarek CNC

A-10 - 109b Metalografia

A-10 - 110 Technologie materiałowe

A-10 - 113 Preparatyka zgładów metalograficznych

A-10 - 129 Elektrotechnika, elektronika lotnicza i samochodowa

A-10 - 131 Ergonomia w przemyśle

II Piętro

A-10 - 209 Kształtowanie warunków pracy

A-10 - 212 Elektrotechnika, elektronika lotnicza i samochodowa

A-10 - 215 Działalność badawcza: układy sterowania z siłowym sprzężeniem zwrotnym

A-10 - 221 Projektowanie i konstrukcja maszyn

Studenckie koła naukowe


Akademicki Związek Motorowy

Na Wydziale Mechanicznym działa wiele studenckich kół naukowych. Najprężniej działającym jest jednak AZM pod przewodnictwem pana Zdzisława Wałęgi.  

Mega realistyczny symulator jazdy samochodem z rzeczywistym układem hamulcowym to kolejny pomysł członków koła naukowego Akademicki Związek Motorowy. Zobaczcie jak to działa.

Więcej o kołach naukowych możesz dowiedzieć się na stronie https://www.iim.uz.zgora.pl/kola-naukowe

Przykłady zajęć dydaktycznych
(na razie tylko zdalnych)


CAD to po polsku projektowanie wspomagane komputerowo. Nowoczesne programy do wspomagania projektowania służą już nie tylko do wykonywania rysunków technicznych części. Wykonasz w nich także symulację ruchu urządzenia oraz analizę naprężeń. Warto dodać, że każdy student na Wydziale Mechanicznym UZ dostaje licencję programu AUTODESK Inventor ZA DARMO. Więcej na stronie https://www.iim.uz.zgora.pl/wspolpraca/inne-jednostki.

Na zajęciach z mechatroniki zapoznasz się z rożnego rodzaju czujnikami i innymi elementami służącymi do budowy układów sterowania. Używając prostego sterownika mikroprocesorowego nauczysz się łączenia i programowania układów. W końcu też uruchomisz swój projekt i będziesz się cieszył efektami jego pracy.


Nowa specjalność mechanika lotnicza


Więcej o nowej specjalności https://www.iim.uz.zgora.pl/kierunki-studiow/mechanika-i-budowa-maszyn 

Wycieczki ze studentamiWspółpraca


Wydział Mechaniczny współpracuje z wieloma przedsiębiorstwami z województwa lubuskiego, w tym też z firmą Lumel. W ramach współpracy prowadzone są wspólne badania naukowe, projekty, a studenci mogą odbywać w Lumelu staże i praktyki. Po studiach część naszych absolwentów znalazła tam też zatrudnienie. informacje prasowe o współpracy możesz znaleźć tutaj.


W roku akademickim 2021/2022 we współpracy z Aeroklubem Ziemi Lubuskiej otwarta zostanie na Wydziale Mechanicznym nowa specjalność mechanika lotnicza, na której studenci zapoznają się z budową statków powietrznych, zasadami ich funkcjonowania oraz budową i eksploatacją tłokowych silników lotniczych. Już dzisiaj byliśmy tam z kamerką i zajrzeliśmy w każdy zakamarek. Zobaczcie, gdzie będą odbywać się Wasze zajęcia.

IIM wraz z ZST Zielona Góra i Aeroklubem Ziemi Lubuskiej uczestniczy w współtworzeniu kierunku technik mechanik lotniczy / inżynier lotniczy.

Wydarzenia w IIM


Wyjazdy na targi, konferencjeErasmus+


Zachęcamy Was do wyjazdów w ramach programu Erasmus plus LINK. Studiowanie na zagranicznych uczelniach jest to cudowne doświadczenie. Można nie tylko zobaczyć, jak wygląda tam proces dydaktyczny, ale poznać też żyjących tam ludzi i ich kulturę. Jest to jeden z celów programu Erasmus plus. Będąc na Słowacji w Bańskiej Bystrzycy trafiliśmy na noc muzeów i taki występ tamtejszych górali.

Określenie „baníci” na pewno kojarzy się Wam z ludźmi wyjętymi spod prawa. Będąc na Słowacji w ramach programu Erasmus+ dowiedzieliśmy się jednak, że po słowacku tak się mówi na górników. Tak jak polscy górnicy, mają oni swoją kulturę i stroje, jakże jednak inne od tych, które znamy z polskiego Górnego Śląska. Posłuchajcie jak brzmią ich „banícke piesne” czyli górnicze piosenki.

To już jest koniec. Jeżeli Ci się podobało polub i udostępnij tę stronę. Mamy nadzieję, że wkrótce spotkamy się z Tobą na zajęciach. Zapraszamy.